Activităţile proiectului

Activitatea 0. Activităţi de management al proiectului

Activitatea 1. Realizarea unui studiu pentru întocmirea unei baze de date privind riscul de părăsire timpurie a şcolii şi identificarea nevoilor specifice ale grupului ţintă:

Activitatea 2. Activităţi pentru dezvoltarea capacităţii instituţionale a şcolilor în vederea gestionării fenomenului de părăsire timpurie a şcolii și schimbării atitudinii cadrelor didactice faţă de elevi, în baza rezultatelor studiului diagnostic realizat la Activitatea 1:

Activitatea 3. Dezvoltarea unui portal cu functionalităţi multiple: realizarea de lecţii interactive, jocuri, teste pentru elevi; comunicare cu experti / colegi, comunicare între elevi şi părinţi plecaţi în străinătate, consiliere online pentru elevi „Prietenul meu de la distanță”, crearea unei comunităţi online de colaborare între şcoli:

Activitatea 4. Activităţi în cadrul componentei Şcoala după şcoală:

Activitatea 5. Organizarea şi desfăşurarea Atelierelor de vară cu copiii care urmează a se înscrie în clasa I şi care nu au frecventat sau au avut o frecvenţă slabă la gradiniţă:

Activitatea 6. Organizarea programelor de consiliere pentru elevi şi părinţi / tutori din cele 40 şcoli:

Activitatea 7. Organizarea de excursii şi tabere pentru copiii din Programul Şcoala după şcoală cu frecvenţă bună şi progres şcolar:

Activitatea 8. Activităţi de diseminare: